Jak filtrować wodę domowym sposobem?

Jak przefiltrować wodę
Jak przefiltrować wodę?
18 grudnia, 2020
Pokaż wszystkie
Jak filtrować wodę domowym sposobem

Jeszcze x lat temu, gdy chcieliśmy napić się czystej wody nalanej z kranu, wcześniej musieliśmy ją wygotować. Miało to na celu pozbycie się smaku i zapachu chloru, a także zmiękczenie wody. Dziś wystarczy nam dzbanek Dafi wyposażony w filtr z żywicą jonowymienną i węgiel aktywny, by po nalaniu wody do dzbanka po około 2 minutach mieć świeżą, miękką i smaczną wodę do picia. Dzbanki filtrujące są więc bez wątpienia najprostszą metodą na przefiltrowanie wody, najłatwiejszym domowym sposobem, by to zrobić. Jakie jeszcze sposoby praktykujemy?

Filtry do ekspresu

Filtry do ekspresu pomogą nam w przefiltrowaniu wody, ale oczywiście jedynie tej, z której chcemy sobie zrobić aromatyczną kawę. Gdy nasza woda kranowa ma zapach chloru i jest dość twarda, a jesteśmy prawdziwymi kawoszami, bardzo często decydujemy się na takie właśnie filtry. Filtry do wody są już zamontowane w dobrej klasy ekspresach, a ich zadaniem jest głównie eliminacja kamienia z wody- kawa robiona na miękkiej wodzie ma nieporównywalnie więcej smaku i aromatu. Filtry w ekspresach to niezłe rozwiązanie- na pewno nie trzeba dzięki temu wlewać do ekspresu wody przegotowanej lub (co gorsza) wody źródlanej z butelki, by napić się dobrej kawy. Jeśli jednak mamy ekspres do kawy, który nie posiada filtra do wody, nie ma się czym przejmować. Wodę kranową można przecież przefiltrować w dzbanku Dafi i wlać do pojemnika na wodę w ekspresie.

Odwrócona osmoza

Mówi się, iż jest to najdokładniejsza metoda filtracji wody. No ale nie będzie to rozwiązanie dla każdego, gdyż filtracja wody za pomocą procesu odwróconej osmozy wymaga montażu całego osprzętu- zestawu zawierającego filtry wstępne, membranę osmotyczną, zbiornik magazynujący wodę oraz wylewkę. Jeśli mieszkamy w niedużym mieszkaniu, nie będzie to metoda odpowiednia dla nas.

Filtracja przez odwróconą osmozę pozwala wyeliminować z wody zdecydowanie każde zanieczyszczenie. Taki zestaw filtrów daje możliwość usunięcia zanieczyszczeń stałych (piasek, żwirki, osady), związków rozpuszczonych (chlor, związki organiczne i nieorganiczne), a także mikroorganizmów (wirusy, bakterie, metale ciężkie, pierwiastki).

Dzbanek z węglem aktywnym

Ani filtr do wody w ekspresie ani odwrócona osmoza nie będą tak proste i tanie w użyciu jak dzbanki filtrujące od Dafi. Wkłady filtrów zaprojektowane i stworzone są tak, by w około 2-3 minuty usunąć z wody wszystko to, co szkodliwe i czego w niej nie chcemy.

Wystarczy jedynie nalać do dzbanka wody z kranu i pozwolić jej przepłynąć przez wkład filtracyjny. I na tym koniec- w mig możemy cieszyć się wodą, która wolna jest od twardości, od chloru i jego pochodnych, od metali ciężkich, związków organicznych i nieorganicznych, pestycydów i herbicydów, a także benzenu, radonu czy związków trihalogenometanu. Wydajność węgla aktywnego zależy od temperatury wody, odczynu wody oraz od czasu kontaktu z wodą.

Dzbanki filtrujące są nie tylko praktyczne, ale i mogą stanowić ładny element dekoracyjny kuchni lub stołu. Dafi oferuje nam wiele modeli, które przez lata stały się już klasykami w świecie dzbanków filtrujących.