Co ile wymienia się filtr Dafi?

Jak przefiltrować wodę
Jak przefiltrować wodę?
18 grudnia, 2020
Czy dzbanki filtrujące są zdrowe
Czy dzbanki filtrujące są zdrowe?
18 grudnia, 2020
Pokaż wszystkie
Co ile wymienia się filtr Dafi

Dafi to wiodąca marka wśród urządzeń do filtrowania wody- do tego polska, z ponad 30 letnim doświadczeniem. Dlatego też wielu z nas tak bardzo ceni sobie dzbanki i butelki filtrujące Dafi, a także filtry przepływowe tej firmy. Dzbanki Dafi niemal na stałe wpisały się w aranżację naszych kuchni, a po nowatorskie sposoby filtrowana wody sięga coraz więcej świadomych osób. Nie jest sztuką kupować dzień w dzień butelki wody mineralnej czy źródlanej, sztuką jest pić to, co mamy pod ręką w kranie- oczywiście po odpowiednim przefiltrowaniu. To spory oddech dla planety nie radzącej sobie z plastikiem jak i dla portfela. Filtry w dzbankach, butelkach oraz te przepływowe wymagają oczywiście wymiany co jakiś czas- a więc co ile?

Jaka jest żywotność filtrów Dafi?

Marki, takie jak Dafi, dbają o to, by dawać swoim klientom produkty jak najbardziej wydajne. Dlatego też od lat w dzbankach i butelkach Dafi wykorzystywany jest węgiel aktywny oraz żywica jonowymienna jako media filtrujące wodę.

Węgiel aktywny jest substancją w formie granulatu, jest on w 100% naturalny, gdyż pozyskuje się go z wypalanych łupin orzecha kokosowego. Może być użyty do filtracji nie tylko wody, lecz również innych rodzajów cieczy. Węgiel jest złożem najczęściej wykorzystywanym do filtrowania, ponieważ posiada bardzo wysokie właściwości absorpcyjne. Nawet niewielka ilość węgla potrafi usunąć z wody kranowej takie niepożądane zanieczyszczenia jak chlor i jego pochodne, metale ciężkie, benzen, radon, związki organiczne oraz nieorganiczne, itd. Węgiel posiada bardzo dużą powierzchnię chłonną na masę. Przykładowo 250 g węgla posiada powierzchnię chłonną odpowiadającą 50 mkw. Ale mimo tego, iż jest tak bardzo chłonny, posiada także określoną przydatność do użycia- Dafi sugeruje, by wkłady w dzbankach wymieniać co 4 tygodnie na nowe. Tak samo jest, jeśli mamy na myśli żywicę jonowymienną- jej przydatność do użycia w dzbankach Dafi to także około 4 tygodnie. O potrzebie zmiany wkładu filtracyjnego przypomina wskaźnik umieszczony zawsze w pokrywie dzbanka.

Dlaczego warto dbać o to, by węgiel był efektywny?

Odpowiednia wymiana wkładów, tak jak zaleca producent, to gwarancja tego, iż węgiel będzie spełniał swoje zadanie. A to bardzo ważne, jeśli zależy nam na naprawdę czystej i zdrowej wodzie.

Niektóre rodzaje węgla aktywnego są w stanie usunąć z wody nawet mangan i siarkowodór. Ale jeśli zależy nam na miękkiej wodzie, trzeba węgiel połączyć z żywicą jonowymienną, bo to właśnie ona wychwytuje z wody sole wapnia odpowiadające za twardość cieczy. Bardzo fajną i przydatną ciekawostką jest to, iż węgiel aktywny usuwa z wody kranowej nawet 60-80 różnych substancji chemicznych, które są w wodzie niepożądane. Jest jeszcze kolejne ok. 30 substancji, z którymi węgiel radzi sobie w dostatecznej mierze, oraz kolejne 22, które usuwa w niewielkim stopniu. Chcąc filtrować kranówkę, często na pierwszym miejscu stawiamy chęć pozbycia się z niej chloru- z tym węgiel aktywny radzi sobie rewelacyjnie. Świetnie radzi sobie także z fosforanami, które prowadzą do mętnienia wody.